+0086 135 6738 5757

Aktualności.
Yitai Knitting

Od samego początku jesteśmy zaangażowani w rozwój i produkcję dzianin.

Pozyskiwanie dzianin o wysokiej wydajności: przewodnik dla kupujących dla producentów odzieży

2026-11-04

Większość sporów dotyczących dzianiny użytkowej jest rozstrzygana na podstawie raportu z testu, a nie wyczucia dłoni. Blokada 180 GSM, która jest prawidłowo ułożona w pomieszczeniu próbnym, może nadal nie przejść testu AATCC 135 po trzech praniach w domu, przekroczyć zakres zmiany wymiarów plus/minus 5 lub odzyskać siły zbyt wolno, aby osiągnąć limit wzrostu zapisany w pakiecie technicznym. Żadna z tych awarii nie jest widoczna na wieszaku, a wszystkie wychodzą na jaw po tym, jak stół tnący został już popełniony.

Producenci odzieży płacą za tę lukę podwójnie: raz za odrzucony metraż, a drugi raz za odzież zwisającą w kolanach, błyszczącą na siedzeniu lub pigułkową pod paskiem plecaka po dziesięciu użyciach. Decyzje decydujące o wyniku podejmowane są przed wykonaniem pierwszej rolki zbiorczej i prawie wszystkie z nich mieszczą się na jednym arkuszu specyfikacji.

Popraw specyfikację przed zatwierdzeniem próbki

Wytrzymała dzianina powinna spełniać co najmniej sześć mierzalnych parametrów, zanim fabryka ją wyceni: masę na jednostkę powierzchni, skład włókien, rozciągliwość i regenerację, zarządzanie wilgocią, stabilność wymiarową i trwałość koloru. Wyczucie dłoni i krycie są wynikiem tych liczb, a nie niezależnych cech, które można ocenić samodzielnie.

Definicja
Dzianina wydajna to dzianina o wątku lub osnowie, zaprojektowana pod kątem mierzalnych celów funkcjonalnych, takich jak transport wilgoci, odzysk wilgoci po rozciągnięciu, regulacja termiczna lub ochrona przed promieniowaniem ultrafioletowym, a nie tylko wygląd. Bazy z dzianiny wątkowej obejmują single jersey, ściągacz, interlock, pikę i siateczkę; bazy z dzianiny osnowowej obejmują trykot i siatkę z dzianiny osnowowej.

W poniższej tabeli wymieniono kontrole, które najczęściej decydują o przyjęciu przesyłki masowej lub reklamacji. Każdy wiersz można zapisać w zamówieniu zakupu jako pojedynczy wiersz.

Podstawowe parametry specyfikacji dzianiny funkcjonalnej, z typowymi celami odzieży sportowej i metodą testową weryfikującą każdy z nich.
Parametr Typowy cel Metoda referencyjna
Masa na jednostkę powierzchni 140 do 280 GSM, ustawiane przez użytkownika końcowego ISO 3801 lub ASTM D3776
Skład włókien 12 do 22 procent elastanu w dzianinach rozciągliwych w czterech kierunkach ISO1833
Rozciąganie i regeneracja Wydłużenie od 60 do 120 procent, wzrost poniżej 5 procent po 30 minutach ASTM D4964
Zarządzanie wilgocią Transport w jedną stronę i szybkość suszenia powyżej uzgodnionej linii bazowej AATCC 195
Stabilność wymiarowa W granicach plus minus 3 do 5 procent po trzech praniach AATCC 135 lub ISO 6330
Trwałość koloru Stopień 4 lub lepszy na pranie i pocenie się ISO 105-C06 i ISO 105-E04
Pilling i ścieranie Klasa 4: 2000 przetarć legginsów i strojów drużynowych ASTM D4970 lub ISO 12947
3 do 5%
Zmiana wymiarowa, którą większość marek akceptuje po trzech praniach domowych zgodnie z AATCC 135 i ISO 6330. Szerszy pasek nie jest właściwością tkaniny, jest to wada odzieży, na którą składa się konsument.

Niech struktura dzianiny zdecyduje o trybie awarii

Struktura dzianiny eliminuje ryzyko awarii jeszcze przed wyborem mieszanki włókien: przy tej samej wadze, splot i żebra 2x2 utrzymują kształt lepiej niż w przypadku pojedynczego jerseyu, podczas gdy siateczka zapewnia lepszą wentylację niż oba rodzaje materiału i ma mniejszą wytrzymałość na rozerwanie.

Pojedyncza koszulka, siateczka i pika

  • Formowane na jednym łożu igłowym, dzięki czemu twarz i tył różnią się od siebie, a krawędzie cięcia zawijają się do wewnątrz
  • Najwyższe wydłużenie typowych baz, stosowanych w topach i butach treningowych 120 do 160 GSM
  • Siateczka dodaje inżynieryjną wentylację; sprawdzić wytrzymałość na rozerwanie zgodnie z ASTM D3786 przed użyciem lekkiej siatki w odzieży uciskowej
  • Pique ukrywa zaciągnięcia i zachowuje teksturę powierzchni w dzianinowych bluzkach w stylu polo

Interlock, ściągacz i trykot

  • Uformowane na dwóch łożach igłowych o zrównoważonej powierzchni czołowej i tylnej, dzięki czemu krawędzie leżą płasko
  • Typowe 180 do 260 GSM dla legginsów, koszulek drużynowych i spodni do jogi
  • Żebro 2x2 zapewnia największą rozciągliwość boczną i jest zwykle zarezerwowane dla mankietów, kołnierzyków i pasów
  • Trykot z dzianiny osnowowej zapewnia lepszą kontrolę wymiarów przy niskiej wadze, co pasuje do strojów kąpielowych i podszewek

Struktura to najtańsza dostępna dźwignia. Przejście z programu legginsów z single jersey na interlock przy tym samym 200 GSM eliminuje podwijanie się krawędzi i poprawia regenerację, bez zmiany kosztu włókien za kilogram.

Zapytaj o grubość maszyny, konfigurację łoża igłowego i gotową szerokość w tej samej wiadomości, co cena. Fabryka, która nie może podać grubości, podaje rodzinę tkanin, a nie tkaninę.
PERFORMANCE KNIT MATT & PLAIN HT045 WYDAJNA DZIANINA MATOWA I GŁADKA HT045 WYDAJNA DZIANINA MATOWA I GŁADKA HT045 Zobacz produkt →

Wybór mieszanki wyznacza pułap komfortu

Nylon z elastanem pozostaje domyślnym rozwiązaniem w przypadku odzieży sportowej o dużej rozciągliwości, ponieważ nylon zapewnia bardziej miękką dłoń i lepszą odporność na ścieranie przy tej samej zawartości elastanu, podczas gdy poliester z elastanem schnie szybciej, lepiej utrzymuje kolor w chlorowanej wodzie i kosztuje mniej za kilogram.

12 do 22%
Zawartość elastanu typowa dla dzianin czterokierunkowo rozciągliwych
80/20
Nylon i elastan, najczęstsza konstrukcja legginsów
500 do 700%
Wydłużenie, jakie może osiągnąć samo włókno elastanu przed zerwaniem
Kompresyjna warstwa bazowa
22%
Legginsy do jogi
20%
Stroje kąpielowe i plażowe
18%
Koszulka sportowa drużyny
12%
Bielizna
8%
Orientacyjne paski elastanu umieszczane w pakietach technicznych zgodnie z przeznaczeniem końcowym. Potwierdź konkretną trasę budowy i wykończenia, zanim zapytanie zniknie.

Elastan stanowi najmniejszy udział wagowy mieszanki i największy udział w ryzyku. Powyżej około 22% elastanu dodatkowe rozciągnięcie powoduje bardzo małą regenerację i zaczyna zwiększać siłę ściskającą, co objawia się dyskomfortem w przypadku długotrwałych legginsów i wyższym kosztem materiału. Regeneracja zależy bardziej od struktury dzianiny, ustawienia ciepła i drogi relaksacji niż od samej zawartości elastanu.

Poliester pochodzący z recyklingu i poliester kationowy zmieniają raczej sposób barwienia niż profil komfortu: przędze kationowe barwią na głębokie odcienie w niższych temperaturach, a surowce pochodzące z recyklingu bardziej wpływają na koszty i prace certyfikacyjne niż na wyczucie dłoni.

W przypadku dzianin o wyglądzie tkaniny i letnich topów wystarczy rozciągliwość w dwóch kierunkach. Rozciągnięcie w czterech kierunkach jest wymagane zawsze, gdy odzież musi rozciągać się w obu kierunkach, jak w przypadku legginsów, topów kompresyjnych i strojów kąpielowych.
HIGH STRETCH NYLON FABRIC HT928 WYSOKO ROZCIĄGLIWA TKANINA NYLONOWA HT928 WYDAJNA DZIANINA MATOWA I GŁADKA HT045 Zobacz produkt →

Wbuduj plan testów w pakiet technologiczny

Zatwierdzaj masę w oparciu o określone metody, a nie przymiotniki: AATCC 135 dla zmiany wymiarów po praniu, ASTM D4964 dla rozciągania i odzyskiwania, AATCC 195 dla zarządzania wilgocią, ISO 105-C06 dla trwałości koloru w praniu i ASTM D5430 dla czteropunktowej kontroli tkaniny.

Dip laboratoryjny i zatwierdzenie dłoni
Pięć do siedmiu dni. Potwierdź kolor w świetle D65 za pomocą spektrofotometru i przed wykonaniem pierwszego zanurzenia ustaw tolerancję różnicy kolorów na 1,0 lub mniejszą.
Przykładowy metraż
Trzydzieści do pięćdziesięciu metrów na kolor, wyprodukowanych na tej samej grubości maszyny i partii przędzy zaplanowanej do produkcji masowej, plus dwa metry zachowane jako zapieczętowane odniesienie.
Pilotażowe barwienie i wykańczanie
Etap, w którym ustala się stabilizację cieplną, zagęszczanie i stenterowanie. Poproś o raport z testu innej firmy dotyczący tej serii, a nie próbki ręcznej wyprodukowanej na innej linii.
Produkcja masowa z inspekcją inline
Zastosuj czteropunktową gradację zgodnie z normą ASTM D5430 zarówno na poziomie szarości, jak i na etapie wykończonym, tak aby różnice w szerokości i linie igieł zostały uchwycone przed wykończeniem, które je ukryje.
Kontrola końcowa i zatrzymane próbki
Sprawdź odzież na poziomie AQL 2,5 pod kątem większych wad i uszczelnij zatrzymaną próbkę każdej partii barwnika zgodnie z zatwierdzoną normą.

Linie igieł, pasma odcieni i różnice w szerokości stanowią większość roszczeń zgłaszanych po serii pilotażowej. Najczęstsze wady stwierdzone w hurtowej dzianinie rozciągliwej w czterech kierunkach są dokumentowane wraz z etapem inspekcji, na którym każdy z nich powinien zostać złapany.

Ocena czteropunktowa przyznaje 1, 2, 3 lub 4 punkty karne za każdą wadę, w zależności od jej długości. Rolka, która przekracza 20 punktów na 100 jardów kwadratowych, powinna zostać odrzucona, zanim dotrze na stół do rozkładania.

Twierdzenia dotyczące zrównoważonego rozwoju wymagają dokumentów

Zawartość materiałów pochodzących z recyklingu musi być identyfikowalna, a nie deklarowana: Globalny standard dotyczący materiałów pochodzących z recyklingu i standard dotyczący roszczeń z recyklingu wymagają certyfikacji łańcucha dostaw od podmiotu zajmującego się recyklingiem aż do gotowej tkaniny, podczas gdy standard Oeko-Tex 100 obejmuje substancje objęte ograniczeniami, a nie zawartość pochodzącą z recyklingu.

Roszczenie poddane recyklingowi bez certyfikatu transakcji stanowi zobowiązanie, a nie zaletę.

W raporcie Textile Exchange dotyczącym rynku materiałów wykazano, że w ostatnich latach poliester z recyklingu stanowił prawie 15 procent światowego wolumenu włókien poliestrowych, co oznacza, że ​​nabywcy mają obecnie wystarczającą ilość wykwalifikowanej podaży, aby nalegać na papierkową robotę. Przy każdym zamówieniu przechowuj te cztery dokumenty:

  • Certyfikat transakcji GRS lub RCS obejmujący konkretną partię i dostawcę
  • Numer certyfikatu Oeko-Tex Standard 100 dla gotowej tkaniny
  • Zawartość materiałów pochodzących z recyklingu podawana jest jako procent masy, według jakości tkaniny, a nie według zamówienia
  • Pisemne potwierdzenie, czy surowiec poddany recyklingowi został wyprodukowany mechanicznie czy chemicznie
100% POLYESTER 150GSM 170CM HONEYCOMB RECYCLED POLYESTER FABRIC HT1317 100% POLIESTER 150GSM 170CM Tkanina poliestrowa z recyklingu o strukturze plastra miodu HT1317 100% POLIESTER 150GSM 170CM Tkanina poliestrowa z recyklingu o strukturze plastra miodu - Ekologiczna, wysokowydajna tkanina tekstylna Zobacz produkt →

Warunki handlowe decydujące o marży

Cena, minimalna ilość zamówienia i czas realizacji idą w parze, ponieważ minimalna wielkość partii koloru, wielkość partii przędzy i trasa wykańczania wyznaczają te trzy czynniki w tym samym momencie.

  • Minimalna wielkość partii kolorowej dzianin barwionych w kawałkach zwykle zaczyna się od 300 do 500 kg na kolor i jakość; poniżej tej liczby należy spodziewać się dopłaty lub wspólnej partii barwników
  • Zapytaj, ile partii barwnika będzie obejmować pojedyncze zamówienie, i przechowuj jedną zapieczętowaną próbkę na każdą partię
  • Dodaj 7 do 10 dni do pierwszego zamówienia zbiorczego w nowej jakości w celu zatwierdzenia przez pilota i przeprowadzenia testów przez stronę trzecią
  • Napędy wykańczające kosztują więcej niż przędza: brzoskwinia, kalandrowanie, druk cyfrowy, druk foliowy i laminowanie wymagają osobnego przejścia przez młyn
  • Potwierdź drogę relaksacji na piśmie, ponieważ zagęszczenie i wstępne obkurczenie zmienia zarówno cenę, jak i osiągalną szerokość
Najniższa wycena to zazwyczaj ta z najmniejszą liczbą zdefiniowanych parametrów. Porównaj oferty na wypełnionym arkuszu specyfikacji, nigdy na podstawie samej ceny za kilogram.

Bezpośrednie odpowiedzi dla zespołów zaopatrzeniowych

Jaki metraż próbki powinien zażądać producent przed dokonaniem rezerwacji zbiorczej?

Poproś o 30 do 50 metrów na każdy kolor do prób cięcia i szycia plus 2 metry zachowane jako zapieczętowany egzemplarz referencyjny i potwierdź na piśmie, że próbka pochodzi z tej samej partii przędzy i grubości maszyny, która jest przeznaczona do sprzedaży luzem. Pomiar wyprodukowany przy innej grubości jest testem dotykowym, a nie próbą produkcyjną.

Jaka tolerancja skurczu jest realistyczna dla dzianiny o gramaturze 200 GSM?

Oczekuj plus minus 3 procent w przypadku czterostronnie rozciągliwych dzianin z dużą zawartością materiałów syntetycznych i plus minus 5 procent w przypadku mieszanek z dużą zawartością bawełny po trzech praniach zgodnie z AATCC 135. Fabryka, która obiecuje zerowy skurcz, zwykle podaje zagęszczoną lub wstępnie rozluźnioną linię wykończeniową, więc zapytaj, która trasa i wyceni związaną z tym utratę szerokości.

Czy wyższa zawartość elastanu zawsze poprawia regenerację?

Nie. Regeneracja zależy w równym stopniu od struktury dzianiny, rozkładu ciepła i relaksacji, jak i od zawartości elastanu, a powyżej około 22% elastanu dodatkowe rozciągnięcie zwiększa głównie siłę ściskającą i koszt. ASTM D4964 mierzy liczbę, która ma znaczenie: procent długości nie odzyskanej po określonym okresie rozciągania i odpoczynku.

Jakie dokumenty powinny dotrzeć z pierwszą przesyłką masową?

Cztery elementy: raport z testu zawierający nazwę metody i wynik pomiaru, certyfikat transakcji GRS lub RCS w przypadku zgłaszania roszczeń dotyczących materiałów pochodzących z recyklingu, numer certyfikatu Oeko-Tex Standard 100 oraz zapieczętowana, zachowana próbka zatwierdzona zgodnie z normą. Pominięcie któregokolwiek z czterech powoduje, że kwestia techniczna staje się sporem handlowym.

6 kontroli
Skład, waga, odzysk rozciągania, zarządzanie wilgocią, stabilność wymiarowa i trwałość koloru. Zdefiniuj wszystkie sześć przed podpisaniem zamówienia, a wyczucie dłoni zadba o siebie.

Produkty fabularne