+0086 135 6738 5757

Aktualności.
Yitai Knitting

Od samego początku jesteśmy zaangażowani w rozwój i produkcję dzianin.

Jak wybrać odpowiedni GSM do dzianin o wysokich parametrach w produkcji odzieży sportowej

2026-11-06
Zarówno single jersey o gramaturze 145 g/m², jak i interlock o gramaturze 260 g/m² mogą opuścić fabrykę z etykietą dzianiny o wysokiej wydajności i tylko jeden z nich przejdzie test dopasowania. GSM to pierwszy numer, który należy uwzględnić w wytycznych dotyczących odzieży sportowej, ponieważ określa nieprzezroczystość, drapowanie, regenerację po rozciągnięciu, klarowność druku i koszt każdego gotowego elementu. Zespoły zakupowe, które ustalają zawartość GSM, elastanu i tolerancję na skurcz przed pierwszą próbką, rutynowo usuwają z sezonu dwie rundy rozwojowe.

Co właściwie GSM mierzy w gotowej dzianinie

GSM to masa jednostkowa kondycjonowanej, gotowej dzianiny, wyrażona w gramach na metr kwadratowy i mierzona zgodnie z normą ISO 3801 lub ASTM D3776. Jest to najszybszy dostępny wskaźnik tego, jak dzianina zakryje ciało, będzie zwisała z ramion i jaka będzie cena za sztukę.

Cztery zmienne określają liczbę: liczba przędzy, długość pętelki, gęstość ściegu i wykończenie. Pojedynczy jersey, wykonany z bawełny czesanej 32s, o długości pętelki 2,9 mm i gęstości 16 warstw na centymetr, ma gramaturę zbliżoną do 150 g/m2. Skróć pętelkę do 2,6 mm bez zmiany przędzy, a na tej samej maszynie otrzymasz gęstszy i cięższy materiał, ponieważ pętelki zazębiają się, a nie krzyżują, więc małe zmiany gęstości szybko przenoszą ciężar.

Wykończenie przesuwa figurę po raz drugi. Szorowanie, barwienie, stentowanie i zagęszczanie rozluźniają strukturę pętelkową, dlatego szara partia o gramaturze 150 g/m2 zwykle kończy się na poziomie od 158 do 168 g/m², co oznacza przesunięcie od 5 do 12 procent. Szczotkowanie, brzoskwinie i podnoszenie runa dodają masy na powierzchni. Zamówienie, w którym podana jest wyłącznie gramatura szara, powoduje, że kupujący ma do czynienia z gotową rolką, która jest cięższa, mniej elastyczna i droższa niż zakładano.

Definicja robocza: gotowy GSM to masa na metr kwadratowy dzianiny, która przeszła barwienie, suszenie i zagęszczanie, mierzona na próbce kondycjonowanej w temperaturze 20 stopni C i przy wilgotności względnej 65 procent. Normy ISO 3801 i ASTM D3776 dopuszczają tolerancję 5% na próbkę, a większość programów odzieżowych akceptuje 5-procentową tolerancję na rolkę.

Pasma GSM pasujące do każdej kategorii sportu

Pięć kategorii wagowych obejmuje większość produkcji odzieży sportowej: 110–140 g/m² do biegania i bieżni, 140–180 g/m2 do treningów i jazdy na rowerze, 165–200 g/m² do koszulek drużynowych, 190–240 g/m2 do warstw kompresyjnych i podstawowych oraz 220–260 g/m² do legginsów do jogi i rajstop o wysokim kryciu. Wyjście poza zakres kategorii jest możliwe, ale zwykle wymusza zmianę struktury dzianiny, zawartości elastanu lub wykończenia, aby zachować te same właściwości.

Typowe gotowe opaski GSM do dzianin odzieży sportowej według kategorii odzieży, struktury i parametrów użytkowych
Kategoria odzieży Typowy gotowy GSM Zwykła struktura dzianiny Główny powód założenia zespołu
Podkoszulek do biegania, kamizelka wyścigowa 110-140 Pojedynczy jersey, siateczka Przepływ powietrza przy minimalnej masie transportowanej
Koszulka kolarska, top triathlonowy 140-170 Pojedyncza koszulka, pika Szybkość odprowadzania wilgoci i stabilność tylnej kieszeni
Koszulka treningowa, koszulka na siłownię 150-180 Pojedyncza koszulka, pika interlock Krycie bez objętości w oświetleniu studyjnym
Koszulka piłkarska i rugby 165-200 Blokada, pique Przejrzystość druku i trwałość na ścieranie
Kompresyjna warstwa podstawowa 190-240 Blokada z 15-20% elastanu Stopniowane ciśnienie i regeneracja
Legginsy i rajstopy do jogi 220-260 Interlock, ściągacz, podwójny splot Nieprzezroczystość odporna na przysiady i rozciąganie w 4 kierunkach
Stroje kąpielowe i plażowe 190-220 Dzianina osnowowa, nylon i elastan Odporność na chlor i zachowanie kształtu

Wybierz opaskę na podstawie ekspozycji odzieży, a nie ceny tkaniny. Koszulka piłkarska o gramaturze 165–200 g/m² ma nadruk sublimacyjny na ciemnym podłożu bez atramentu osadzony na otwartej siatce, podczas gdy zwykła koszulka o gramaturze 130 g/m² będzie widoczna, gdy zawodnik po raz pierwszy uniesie obie ręce.

30000
Specyfikacje koszulek drużynowych dotyczące paneli barkowych i tylnych zwykle określają wytrzymałość na 30 000 przetarć w teście Martindale zgodnie z normą ISO 12947-2, co oznacza, że ​​interlock o gramaturze 165–200 g/m2 osiąga bardziej niezawodnie niż pojedyncza koszulka o gramaturze 140 g/m2.
FOOTBALL JERSEYS FABRIC KF000411 TKANINA KOSZULKI PIŁKARSKIEJ KF000411 WYDAJNA DZIANINA MATOWA I GŁADKA HT045 Zobacz produkt →

Haining Yitai Knitting Co., Ltd, dostawca dzianin o wysokiej wydajności z siedzibą w Haining w stanie Zhejiang, publikuje dane dotyczące masy, struktury i rozciągliwości swoich asortyment tkanin do odzieży aktywnej , która umożliwia kupującemu porównanie pasków przed zamówieniem próbki.

Odczyt GSM wraz z rozciąganiem, liczbą przędzy i odzyskiem

Sam GSM nigdy nie przewiduje dopasowania. Dwie blokady o gramaturze 220 g/m² mogą różnić się o 30% rozciągliwością wzdłużną, jeśli jedna zawiera 12% elastanu, a druga 18%, a wersja z większą zawartością elastanu szybciej zregeneruje się po przysiadzie, sprincie lub całym dniu noszenia.

Z wagą są powiązane trzy specyfikacje, które należy zapisać w tym samym dokumencie:

  • Zawartość elastanu. Lekkie, elastyczne topy stanowią 5–8 procent, legginsy i rajstopy 12–18 procent, a stroje kąpielowe 18–22 procent.
  • Rozciąganie i wzrost. ASTM D2594 obejmuje dzianiny rozciągliwe, a ASTM D4964 obejmuje tkaniny elastomerowe; dzianina rozciągliwa w 4 kierunkach powinna po pięciu cyklach utrzymać wzrost na poziomie 5 procent lub mniej.
  • Liczba przędzy. Interlock o gramaturze 220 g/m2 wykonany z przędzy 40s jest zauważalnie bardziej miękki niż materiał o tej samej gramaturze z przędzy 24-tki, a obie mogą być określane jako 220 g/m².
Waga to budżet; rozciąganie to zachowanie. Najpierw zamocuj pasmo GSM, a następnie dostosuj zawartość elastanu i liczbę przędzy, aż tkanina przejdzie zarówno test dopasowania, jak i test wzrostu.

Wyczucie dłoni, mechacenie i drapowanie kierują się tą samą logiką. Dzianina wykonana z cieńszej przędzy o większej gęstości ściegu jest gładsza w zakresie gramatury 210–230 g/m2 niż grubsza dzianina o tej samej gramaturze i jest bardziej odporna na mechacenie do klasy 4 w teście ISO 12945-2. Kupujący, którzy podają samą wagę, ostatecznie zatwierdzają materiał zgodny z numerem i niezgodny z ubraniem.

PERFORMANCE KNIT MATT & PLAIN HT045 WYDAJNA DZIANINA MATOWA I GŁADKA HT045 WYDAJNA DZIANINA MATOWA I GŁADKA HT045 Zobacz produkt →

Waga, ilość przędzy i procent elastanu oddziałują na siebie w różny sposób w zależności od zastosowania końcowego zestawienie wagi, elastyczności i doboru spandexu pokazuje, jak ten sam cel o gramaturze 240 g/m2 rozkłada się na trzy różne konstrukcje, w zależności od odzieży.

Jak dodanie ciężaru zmienia odprowadzanie wilgoci, krycie i trwałość

Zwiększenie grubości GSM ze 150 do 220 zapewnia nieprzezroczystość, zachowanie kształtu i trwałość na ścieranie, a także wiąże się z utratą szybkości suszenia: kanały kapilarne na jednostkę powierzchni zmniejszają się wraz ze wzrostem gęstości ściegu, więc interlock o gramaturze 190-240 g/m2 przepuszcza płynną wilgoć wolniej niż otwarty single jersey o gramaturze 140 g/m2, gdy oba są testowane zgodnie z AATCC 195.

Lżejsze dzianiny, 110-180 g/m2

  • Szybsze schnięcie i większa przepuszczalność powietrza
  • Mniejsze krycie, dlatego może być konieczna podszewka lub większa gęstość ściegu
  • Większa rozciągliwość na gram elastanu
  • Więcej metrów bieżących na kilogram i niższy koszt na metr
  • Najlepsze do gorących, wilgotnych warunków i sportów o dużej wydajności

Grubsze dzianiny, gramatura 190-260 g/m2

  • Większa nieprzezroczystość i lepsze zachowanie kształtu
  • Czystsze pokrycie druku na ciemnych podłożach
  • Większa odporność na ścieranie w punktach styku ramion, bioder i kolan
  • Wyższa kompresja i regeneracja rajstop i warstw podstawowych
  • Wolniejsze schnięcie i wyższy koszt za metr

Gotowe pasma GSM według kategorii sportowych, górna granica w skali 260 gsm

Podkoszulek do biegania
110-140
Koszulka kolarska
140-170
Koszulka sportowa drużyny
165-200
Warstwa kompresyjna
190-240
Legginsy do jogi
220-260
Słupki pokazują górną granicę każdego pasma w skali 0-260 g/m2.
Cięższe nie jest automatycznie lepsze. Blokada do jogi o gramaturze 260 g/m², która w ciągu jednego sezonu nie przechodzi testu wzrostu przy 9% workach na kolanach, a wyczucie dłoni na stole z próbkami tego nie przewidzi.

Sześć kontroli, zanim zdecydujesz się na wagę zbiorczą

Każdą decyzję GSM należy zweryfikować na gotowej rolce, a nie na szarej partii lub karcie próbnej: próba cięcia, próba prania, próba rozciągania, próba wilgoci, próba trwałości koloru i zapieczętowana rolka referencyjna łącznie zajmują około dziesięciu dni roboczych i zapobiegają błędom, które kosztują całą partię barwnika.

  1. Wykonaj próbę cięcia gotowej rolki. Użyj matrycy o powierzchni 100 centymetrów kwadratowych, pobierz pięć próbek na rolkę i zapisz masę po kondycjonowaniu zgodnie z ISO 3801.
  2. Sprawdź stabilność wymiarową. Przeprowadź trzy cykle prania w temperaturze 40 stopni C zgodnie z normą ISO 6330 i utrzymuj zagęszczone dzianiny do maksymalnego skurczu wynoszącego 5 procent.
  3. Zmierz rozciągnięcie i wzrost. Stosuj ASTM D2594 w przypadku dzianin rozciągliwych i ASTM D4964 w przypadku tkanin elastomerowych, przy wzroście wynoszącym 5 procent lub mniej po pięciu cyklach.
  4. Potwierdzić zachowanie się wilgoci. Przeprowadź test AATCC 195 lub ISO 13029 i zanotuj kierunek odprowadzania wilgoci, co ma znaczenie w przypadku rajstop rozciągliwych w 4 kierunkach, w których ciecz może przemieszczać się w kierunku paska.
  5. Sprawdź trwałość kolorów w miejscu, w którym znajduje się odzież. ISO 105-E04 dla potu i ISO 105-E03 dla chlorowanej wody w basenie w stężeniu 50 mg na litr w strojach kąpielowych.
  6. Zapieczętuj próbkę referencyjną i przed pocięciem przetestuj na niej jedną rolkę z każdej partii barwnika.
BLACK QUICK DRY FABRIC HT1337 CZARNA TKANINA SZYBKOSCHNĄCA HT1337 WYDAJNA DZIANINA MATOWA I GŁADKA HT045 Zobacz produkt →

Programy szybkoschnące w paśmie 150–190 g/m² są najbardziej wrażliwe na zmianę masy, ponieważ 6-procentowy wzrost GSM zmniejsza powierzchnię dostępną do parowania i wydłuża czas suszenia poza deklarację wydrukowaną na zawieszce.

Koszt, wydajność i rzeczywista cena dodatkowej wagi

Przed negocjacją ceny przelicz GSM na metry bieżące na kilogram: przy szerokości użytkowej 160 cm 180 g/m2 daje 3,47 metra na kilogram, a 260 g/m² daje 2,40 metra, więc w ramach tego samego programu leggingu kupuje się o 31 procent mniej metrów z cięższego materiału.

288
gramów na metr bieżący przy gramaturze 180 g/m2 i 160 cm
3.47
metrów na kilogram przy gramaturze 180 g/m2
416
gramów na metr bieżący przy gramaturze 260 g/m2 i 160 cm
2.40
metrów na kilogram przy gramaturze 260 g/m2
Ponieważ wydajność i waga idą w parze, 10-procentowe odchylenie wagi powoduje zmianę liczników zużytych na sztukę o około 10 procent. Zapisz gotowe pasmo GSM i metodę testowania w zamówieniu, a koszt za sztukę pozostanie tam, gdzie podano w arkuszu wyceny.

Marżę chronią dwa nawyki zaopatrzeniowe. Najpierw poproś o dane GSM na temat gotowej rolki z tej samej partii barwnika, którą otrzymasz. Po drugie, cena liczona jest jednocześnie w metrach bieżących i kilogramach, dzięki czemu przesunięcie masy na jedną jednostkę jest widoczne natychmiast, a nie na stole cięcia.

Wykonywanie końcowego połączenia GSM

Czy wyższy GSM zawsze oznacza lepszą wydajność dzianiny?

Nie. Interlock o gramaturze 260 g/m2 z 10% elastanu może nie przejść testu przysiadu, który przejdzie dobrze dobrze zbudowany interlock o gramaturze 220 g/m², ponieważ krycie i powrót do stanu pierwotnego zależą od gęstości ściegu, liczby przędzy i zawartości elastanu w równym stopniu, jak od masy. Oceniaj wagę w obrębie swojego przedziału kategorii, a nie pomiędzy pasmami.

Jakiego GSM powinna być koszulka piłkarska lub rugby?

Umieść koszulki drużynowe o gramaturze od 165 do 200 g/m2 w konstrukcji interlock lub pique. Ta opaska zapewnia wystarczającą gęstość, aby zapewnić przejrzystość druku sublimacyjnego na ciemnych podłożach i wystarczającą gęstość, aby osiągnąć 30 000 potarć w teście Martindale ISO 12947-2 na ramionach i tylnych panelach.

Czy legginsy do jogi są lepsze o gramaturze 180 g/m² czy 220 g/m2?

W przypadku legginsów o pełnej długości należy stosować gramaturę 220–260 g/m2 z zawartością elastanu wynoszącą 12–18%, czyli w przypadku, gdy w oświetleniu studyjnym utrzymuje się nieprzezroczystość odporna na przysiady. Pojedyncza koszulka o gramaturze 180 g/m2 nadaje się do topów i lżejszych krótkich rajstop, ale często prześwituje, chyba że jest laminowana lub dziana z większą gęstością ściegu.

O ile zwiększa się koszt zmiany tkaniny o gramaturze 20 g/m2 na sztukę odzieży?

Przy szerokości 160 cm przejście z 180 g/m2 na 200 g/m2 zmniejsza wydajność z 3,47 do 3,13 m na kilogram, czyli o około 10 procent mniej metrów, więc zużycie materiału na odzież wzrasta o około 11 procent przy niezmienionej cenie kilograma.

Niezawodna sekwencja to najpierw pasmo, następnie struktura, po trzecie elastan, czwarta weryfikacja. Ustaw zasięg GSM w sporcie, wybierz strukturę dzianiny, która do niego dociera, dostosuj rozciągliwość i liczbę przędzy do wyczucia dłoni, a następnie potwierdź każdy numer na gotowej rolce przed wydaniem zamówienia zbiorczego.

Produkty fabularne